Find the total production costs.

A heavy equipment manufacturing company has produced its first unit using 3500 hours and $300,000 overhead cost. The next unit, i.e. the second unit took 3300 hours. Overhead cost for this unit was $200,000. Suppose the labor was $20 per hour. Find the total production costs for additional 10 units after the completion of the second unit. Round the final amount to nearest integer.

My Homework Nest
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -